A Keleti asztrológia bonyolult, körmönfont tudomány, s a sok fejtörést okozó finom részletek teljes megértéséhez rengeteg időre és türelemre van szükség. A rendszer számos különböző szinten használható, s ezek mindegyike önmagában is lenyűgöző. Egészében seregnyi dologról ad felvilágosítást, s felbecsülhetetlen értékű bepillantást nyújt az ember jellemének és életútjának minden kérdésébe.
Ciklusok a ciklusokban Az összetettség magvát a keleti időszámítási rendszer képzi, kulcsszerepben a Nappal, a Holddal és a Jupiterrel, amelyeket egymáshoz képest igencsak különböző sebességgel látunk az égen keresztülhaladni. Az év a Hold mozgásán alapszik, és holdfázisok szerint számítják. Így az Újév január vége és február vége között, más-más napokra eshet. A napokat tízes csoportokba osztják, ugyanakkor huszonnégyszer két hét (mindegyik tizenöt napig tart) tesz ki egy napévet. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy az a tizenkét évnyi időszak, amely alatt a Jupiter kerüli körbe a Napot, ,,nagy év˝ néven ismert. Öt ilyen nagy év egy hatvanéves főciklust tesz ki, amely, ha letelt, kezdődik elölről.
A nagy év tizenkét állatjegye A keleti sztrológiában a tizenkétéves ciklus egy-egy évét képviselő állatokat minden kínai ember jól ismeri. Az állatjegyek szigorú sorrendben következnek: első a Patkány, amelyet a Bivaly, Tigris, Nyúl, Sárkány, Kígyó, Ló, Majom, Kecske, Kakas, Kutya és végül a Disznó követ. Mindegyik állat annak az alapvető ,,karakternek˝ , ,,színnek˝ , , illetve ,,íznek˝ a jelképe, amely rányomja bélyegét minden élőlényre és egyébre, ami az adott évben napvilágot lát. A Bivaly jegyében született emberek például természetükben, tehetségükben, vérmérsékletükben és még sorsukban is jelentősen különböznek azoktól, akik mondjuk a Kígyó, a Majom vagy a Kakas évében születtek. A kínai sztrológia alapelve az az elképzelés, hogy a születési év befolyásolja a személyiséget, erre a vázra épül az egyes emberek személyre szabott horoszkópja.
Kiegészítés egyéb szintekkel Természetesen ha valakit pusztán az állatjegye sajátosságaival kívánnánk jellemezni, igen durva ecsettel festenénk, hiszen nincs két egyforma Tigris, vagy két pontosan ugyanolyan Kutya, még ha azonos évben születtek is. Ezért annak érdekében, hogy magyarázattal szolgálhassunk arra nézve, mi az oka az egyik embert a másiktól megkülönböztető apró személyiségjegyeknek, figyelmünket a szövevényes keleti rendszer finomabb részleteire kell összpontosítanunk. Ezek közül legszembetűnőbbek az egyes évek uralkodó elemei, az évek jin-jang polaritása, valamint az adott személy születésének órája.
Az elemek A kínai filozófia szerint az öt őselem, mégpedig sorrendben a fa, tűz, föld, fém és víz, minden élőlény alapvető összetevői. A hatvanéves perióduson belül az azonos állatjegyeket más-más elem uralja. Így például, ha valaki 1938-ban született, föld-Tigris lesz, míg aki 1950-ben, az fém-Tigris, 1962-ben pedig víz-Tigris, és így tovább. Az állatjegy minden soron következő megjelenését az éppen sorra kerülő elem tulajdonságai módosítják, s ezáltal ugyanazon állatjegynél is eltérések mutatkoznak a horoszkópban a születési év szerint. Az egyes elemektől származó jellemvonások a következők:
Elem: |
Legjellemzőbb vonások: |
Fa |
melegszívű, nagylelkű, megfontolt, elegáns, együttműködő |
Tűz |
dinamikus, határozott, újító, vidám, tiszta gondolkodású |
Föld |
becsületes, türelmes, felelősségteljes, körültekintő |
Fém |
erős, erkölcsös, törekvő, energikus, független |
Víz |
rugalmas, megnyerő, diplomatikus, kreatív, kedves |
| |